image
08.07.2019

Diş Hekimliğinde Hijyen

Diş hekimi koltuğu korkutucu olduğu kadar pek çok mikrobu da bulaştırıp, bulaşan mikrobu alabileceğimiz riskli bir koltuktur. Risk, sadece hasta değil hekim ve asistanı içinde mevcuttur. Kesici ve delici aletler kullanıldığı için mikrop bulaşmış olsa ve aletler kazayla hekime ufacık bir sıyrık bile açsa buradan bir çok öldürücü hastalığın bulaşması mümkündür. Bu tür enfeksiyonlardan korunmak için aletleri dikkatli kullanmak yeterli sterilizasyon yapmak ve atıkları güvenli bir şekilde imha etmek gerekir.

Bu tür bulaşmaları önlemek için ilk önce hekim ve çalışanları taşıyıcı olabileceği için düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmemelidirler.

Tedaviye başlamadan önce hastanın genel sağlığı ile ilgili soru kağıdı doldurulmalıdır. Hastanın saklamak istediği bir takım hastalıkları olsa bile böyle anamnezde ortaya çıkabileceği için bu kısım hiç atlanmamalıdır. Muayeneye daha sonra ağız içi tam bir muayene ile devam edilmeli tüm yaralar, iltihaplanmalar, yumuşak doku ve mukoza iyi incelenmelidir. Hekimin buradaki genel dahiliye bilgisi çok önemlidir.

Sterilizasyon hekim ve hasta açısından çok önemli olduğundan gelişen tüm materyaller takip edilip uygulanmalıdır. Eskiden kaynatılarak temizlenen aletler için şimdi kuru sıcak hava ya da kuru, nemli hava sistemli sterilizasyon kullanılmaktadır. Ayrıca bu sistemin yanında kombine olarak sıvı yüzey dezenfaktanları ve püskürtmeli dezenfaktanlar da kullanılmalıdır. Her hastadan sonra aletler temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. Tek kullanımlık aletler yoksa hasta kapasitesine göre fazla sayıda alet bulundurulmalıdır.

Hasta açısından muayenelerde nelere dikkat edilmeli ?

Bu oldukça zor bir konudur. İlk dikkat edilecek muayenehanin temizliğidir. Temizliğe giriş kapısından başlayıp içerde yerler, lavabolar, koltuk, hekim ve yardımcısının kılık kıyafetine kadar dikkat edilmelidir. Söylemek zor da olsa kılık kıyafetine, tırnak ve ellerinin temizliğine dikkat etmeyen bir hekimden hastanın göremeyeceği diğer alanlarda dezenfeksiyon beklemek boşuna ümittir. Dikkat edilecek diğer nokta kendisine takılan önlüğün temiz, doktorun taktığı maskenin yeni, koltuk ve lavabonun temiz olup olmadığıdır. Bütün aletlerin hastanın yanında açılıp yerleştirilmesi önemlidir. Tek kullanımlık bütün aletlerin paketlerinin hastanın yanında açılması ilk kez kullanıldığını göstermesi için şarttır. Tedavisi sırasında eldiven, maske gerekirse gözlük kullanılması, hastaya önlük takılması tedavi için elzemdir. Haklarını bilmek ve isteklerini açık açık dile getirmek hak ettiği tedaviyi beklemek her hastanın hakkı ve bunu vermek biz doktorların en doğal görevidir.

Sorunuz mu var ?

Öğrenmek istediğiniz veya aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti bizim en büyük önceliğimizdir.

SORU SOR