Sorunuz mu var ?

Öğrenmek istediğiniz veya aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti bizim en büyük önceliğimizdir.

SORU SOR

Diş Gıcırdatma Tedavisi

 

Gün içinde veya geceleri uyku esnasında farkında olmadan dişleri sıkmak veya gıcırdatmak bruksizm olarak adlandırılmaktadır. Diş gıcırdatmanın sebepleri genellikte stres, kafein ve/veya tütün kullanımı, bastırılmış kızgınlık, hiperaktif kişilik, antidepresan ilaç kullanımı veya epilepsi gibi altta yatan birtakım hastalıkların olmasıdır. Çoğu zaman bu alışkanlığa sahip olan bireyler bundan habersiz olsa da çiğneme kaslarında ağrı, yorgunluk, çene hareketlerinde kısıtlılık, ağız açma ve kapama esnasında çene ekleminden gelen takırtılı sesler diş gıcırdatmanın habercisidir. Diş gıcırdatmanın dişlerde yarattığı en büyük sorun dişlerin kesici ve çiğneyici uçlarında meydana gelen aşınmalardır. Dişlerin gıcırdatılması sebebiyle dişiniz veya varolan dolgunuz kırılabilir, dişetleriniz geriye doğru çekilebilir, zamanla dişlerde aralanma ve sallanma görülebilir. 

 

Diş gıcırdatma ve sıkmanın tedavisi uyku esnasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek için gece plağı kullanmaktır. Ancak ilerlemiş düzeyde diş gıcırdatma problemi olan bireylerde sadece gece plağı yeterli olmayabilmektedir. Eğer diş hekimi uygun görürse çiğneme kaslarına botoks uygulaması yapılması gerekmektedir.